SOSW Konin

XVII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

Pierwszy tydzień czerwca w naszym Ośrodku podparty był ogólnopolską akcją organizowaną pod hasłem „Czytanie łączy”. W tym czasie w całym kraju, w tym i w naszym Ośrodku, odbywał się ciąg wydarzeń promujących i zachęcających do głośnego czytania dzieciom.

W poniedziałek – 4 czerwca 2018 roku – w dniu obchodów Święta Szkoły – odbyło się spotkanie czytelnicze z rodzicami uwzględniające wpływ czytelnictwa na rozwój dzieci i młodzieży. Prelekcję poprowadziła pani Iwona Wojtalik – jednocześnie rodzic uczennicy ośrodka oraz pracownik Biblioteki Pedagogicznej w Koninie. Podparty badaniami oraz własnym doświadczeniem wykład w sposób rzetelny i wiarygodny przemówił do zgromadzonych licznie rodziców. Pani Wojtalik przyniosła ze sobą liczne nowości wydawnicze jako ciekawą propozycję dla dziecka z niepełnosprawnością intelektualną. Każdy z rodziców mógł znaleźć coś dla swojego dziecka jako ciekawą alternatywę dla dawnych pozycji bibliotecznych. Wzrost zainteresowania książką można było zauważyć od razu – rodzice chętniej zakupywali ciekawe książeczki podczas zorganizowanego kiermaszu książki. W tym czasie dzieci, by na chwilę poczuć się postacią z bajki, robiły sobie zdjęcia z makietami postaci bajkowych oraz wyczarowywały bajkowe rekwizyty podczas zabaw plastycznych.

We wtorek – 5 czerwca 2018 roku – gościliśmy w ośrodku trzy uczennice z III klasy gimnazjum ze Szkoły Podstawowej im. Bolesława Prusa w Liścu Wielkim wraz z nauczycielką panią Ewą Szczap. Uczennice działają w ramach Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki przy współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Starym Mieście / Filia w Liścu Wielkim. Podczas dwóch godzin lekcyjnych dziewczęta wraz z nauczycielką czytały uczniom ośrodka baśnie i wiersze znanych pisarzy i poetów. Nasi wychowankowie z uwagą i skupieniem wysłuchali baśni tj: „Mała Syrenka”, „Śpiący Rycerze”, „O wilku i siedmiu koźlątkach”, „Brzydkie Kaczątko”, „Czerwony Kapturek”, „Pinokio” oraz wiersza Juliana Tuwima „Ptasie radio”. Przyjazd gości spotkał się z dużym entuzjazmem ze strony naszych uczniów, zarówno w młodszej jak i w starszej grupie.

W środę – 6 czerwca 2018 roku – w świetlicy szkolnej czytała uczniom pani Wiesia Bocian – szkolna pielęgniarka. Jak przystało na specjalistę od chorowania, pani Wiesia przeczytała dzieciom wiersze o sytuacjach wymagających pomocy lekarza. Były to wiersze klasyków polskiej poezji dla dzieci  tj. „Żaba” Jana Brzechwy czy „Chory kotek” Stanisława Jachowicza. Oprócz wierszy dzieci mogły posłuchać opowiadania „U lekarza” z książki
o przygodach dzielnego lwa Eryka. Pani pielęgniarka opowiedziała dzieciom, o skutkach niezdrowego jedzenia, pokazała torbę z przyrządami diagnostyki lekarskiej omawiając ich przeznaczenie. Za uważne słuchanie i zaangażowanie z lekcję czytelniczą wszyscy – bez wyjątku – otrzymali od pani Wiesi naklejki dzielnego pacjenta.

W czwartek – 7 czerwca 2018 roku – w świetlicy szkolnej czytała uczniom mama Krzysia Kujawińskiego – pani Hania. Pani Kujawińska przeniosła słuchaczy w świat baśni podczas wrażeniowego przedstawienia utworu Heleny Bobińskiej „O Królu Słońcu i jego czterech córkach”. Prosta fabuła, barwnie ilustrowana książka oraz ukazanie utworu w sposób ekspresywny pozwoliły słuchaczom wyobrazić sobie pory roku jako piękne córki Króla Słońca. Dzieci podchwyciły ciekawy pomysł personifikacji czterech pór roku. Finalnie każde z nich mogło wybrać swoją ulubioną postać, z którą najbardziej się utożsamia. Była to baśniowa, bardzo cenna lekcja o zmianach zachodzących w przyrodzie. Spotkanie czytelnicze z panią Hanią spotkało się z tak dużym entuzjazmem uczniów, że pani Hania obiecała odwiedzać nas cyklicznie po wakacjach z kolejnymi książkowymi niespodziankami.

W piątek – 8 czerwca 2018 roku – od 10.00 w ramach III edycji wspólnej akcji czytelniczej w Polsce „Jak nie czytam, jak czytam” uczniowie naszego ośrodka czytali sami i słuchali czytania dorosłych –  dyrekcji i nauczycieli. W ten piękny słoneczny dzień wszystkie klasy zebrały się na boisku szkolnym, gdzie w formie piknikowej – na kocach i leżakach – dali dowód na to, że książka to nie przykry obowiązek, ale relaks i rozrywka. Była to wspaniała okazja do integracji, miłego poczytania w gronie koleżanek i kolegów – każdy to, na co ma ochotę. Książki z barwnymi ilustracjami, krótką fabułą i wynikającą z nich nauką były strzałem w dziesiątkę dla uczniów klas młodszych. Młodzież czytająca miała możliwość wyboru książki według własnych zainteresowań, śledzenia tego, co czytają rówieśnicy, wymiany poglądów i refleksji na temat ciekawej literatury. Z badań wynika, że osoby, które w okresie dorastania nie doświadczą czytania dla przyjemności, bardzo rzadko zostają dorosłymi czytelnikami. Dlatego rozrywkowy charakter akcji wydaje się adekwatną odpowiedzią na przyczynę spadku czytelnictwa. Promocja czytelnictwa wśród dzieci, ich rodziców i nauczycieli, uświadamianie potrzeby czytania dzieciom zarówno w domu jak i w szkole to ważny priorytet, który współcześnie przyświeca naszej placówce.

Zapewniamy, że cykl wydarzeń czytelniczych nie zakończy się z upływem tego tygodnia. Przed nami nowy rok szkolny i nowe perspektywy. Planujemy kolejne odwiedziny w bibliotece miejskiej podczas lekcji bibliotecznych, jak i spotkania z autorami literatury dziecięcej. Nie przestajemy czytać wychowankom, integrować się ze społecznością lokalną podczas wspólnej lektury. Nasza biblioteka szkolna, niebawem doposażona w bogato ilustrowane nowości wydawnicze, stoi otworem przed uczniami i towarzyszącymi im dorosłymi. Wszystkich rodziców, osoby zaprzyjaźnione oraz nauczycieli zachęcamy do czytania dzieciom i wypożyczania książek, w celu ich wspólnej lektury.

{Loadgallery_wd gallery_type=thumbnails theme_id=1 gallery_id=133 sort_by=order order_by=asc show_search_box=0 show_sort_images=0 search_box_width=180 image_column_number=5 images_per_page=30 image_title=none image_enable_page=1 thumb_width=180 thumb_height=90 thumb_click_action=undefined thumb_link_target=undefined popup_fullscreen=0 popup_autoplay=0 popup_width=800 popup_height=500 popup_effect=fade popup_interval=5 popup_enable_filmstrip=1 popup_filmstrip_height=70 popup_enable_ctrl_btn=1 popup_enable_fullscreen=1 popup_enable_info=1 popup_info_always_show=0 popup_info_full_width=1 popup_enable_rate=0 popup_enable_comment=1 popup_hit_counter=0 popup_enable_facebook=1 popup_enable_twitter=1 popup_enable_google=1 popup_enable_pinterest=0 popup_enable_tumblr=0 watermark_type=none watermark_link=http%3A%2F%2Fweb-dorado.com}

 

Leave a Comment

Skip to content