SOSW Konin

X Ogólnopolski Dzień Treningowy Programu Aktywności Motorycznej Olimpiad Specjalnych Konin/ Ślesin/ Licheń 2015

X Ogólnopolski Dzień Treningowy Programu Aktywności Motorycznej Olimpiad Specjalnych Konin/ Ślesin/ Licheń 2015

„Razem – ze wszystkich sił”- pod takim hasłem w dniach 8-10 maja przebiegał

X Ogólnopolski Dzień Treningowy Programu Aktywności Motorycznej Olimpiad Specjalnych Konin/ Ślesin/ Licheń 2015.

Wzięło w nim udział kilkoro naszych uczniów –  Lisa, Adaś, Krystian i Patryk, którzy dumnie reprezentowali Klub Olimpiad Specjalnych przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. J. Korczaka w Koninie. Przez kolejne trzy dni zawodnikom towarzyszyli Rodzice – przedstawiciele Program Rodzinnego oraz Uczniowie SOSW – uczestnicy Programu Lider Olimpiad Specjalnych.

W prace Komitetu Organizacyjnego zaangażowana była Dyrekcja naszego Ośrodka i bardzo liczna grupa Nauczycieli i Rodziców, członków szkolnego Klubu Olimpiad Specjalnych.

W Dniu Treningowym wzięło udział 85 sportowców z 15 Oddziałów Regionalnych Olimpiad Specjalnych –  uczestników specjalnego programu sportowo-rehabilitacyjnego, skierowanego do osób, które z powodu głębszego stopnia niepełnosprawności intelektualnej lub współistniejących z nią złożonych niepełnosprawności fizycznych, nie mogą trenować  i startować w dyscyplinach sportu uprawianych w Olimpiadach Specjalnych.

Honorowy patronat nad imprezą objął Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych – Jarosław Duda, a do Honorowego Komitetu Organizacyjnego zaproszenie przyjęli: Prezydent  Miasta Konina – Józef Nowicki, Burmistrz Miasta i Gminy Ślesin – Mariusz Zaborowski i Rektor PWSZ w Koninie – prof. Mirosław Pawlak.

X Ogólnopolski Dzień Treningowy rozpoczął się tak jak wszystkie zawody Olimpiad Specjalnych, Ceremonią Otwarcia, która miała miejsce w piątkowe popołudnie w Auli im. Jana A.P. Kaczmarka Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koninie. W wyjątkowy klimat uroczystości, piosenką „Świat nas pokocha”,  wprowadził wszystkich uczestników i gości – koniński wokalista Mariusz Urbaniak.

Nie zabrakło olimpijskiego ceremoniału: prezentacji zawodników, wniesienia flagi  Olimpiad Specjalnych przez sportowców z programu „Lider”  i złożenia przez zawodników wyjątkowych słów przysięgi: „pragnę zwyciężyć, lecz jeśli nie będę mógł zwyciężyć, niech będę dzielny w swym wysiłku”.  Uroczystości Otwarcia towarzyszyło wiele niespodzianek: „Serdeczny taniec” w wykonaniu Komitetu Organizacyjnego, ogromny jubileuszowy tort i porywający do wspólnej zabawy występ Dzianiego, artysty popularyzującego muzykę cygańską. W holu  Auli PWSZ można było podziwiać wystawę fotografii, prezentującą sportowców Olimpiad Specjalnych z Oddziału Wielkopolskie- Konin w niecodziennej odsłonie.

Kolejnym dniom towarzyszyły sportowe emocje.  Zawodnicy Dnia Treningowego prezentowali  swoje umiejętności ruchowe  w konkurencjach halowych i wodnych, rozgrywanych na Hali Widowiskowo-Sportowej Gimnazjum w Ślesinie i na basenie Obiektu Rekreacyjno-Sportowego RONDO w Koninie. Publiczność mogła obserwować prezentacje w 30 zadaniach ruchowych, nawiązujących do dyscyplin sportowych, indywidualnie dostosowywanych do aktualnych możliwości zawodników. Były to m.in.: przejście po ławeczce, pokonanie nierównego podłoża, rzuty do celu, przetaczanie się,  zbieranie przedmiotów, a w konkurencjach wodnych: zanurzenie głowy, wyławianie przedmiotów, przejście po dnie basenu. Publiczność  nagradzała zawodników gromkimi brawami. Żywiołowy doping zapewnili przesympatyczni gimnazjaliści ze Ślesina.

Dzień Treningowy to wyjątkowe zawody, w których nie było rywalizacji pomiędzy uczestnikami. Podczas prezentacji  sportowcy mogli  korzystać z pomocy terapeuty oraz z zaadaptowanego do ich potrzeb sprzętu sportowego. Za swoje starty zostali nagrodzeni pamiątkowymi znaczkami i oczywiście medalami, które były wręczane przy dźwiękach olimpijskich fanfar,  przez zaproszonych gości, reprezentujących władze Miasta Konina, Miasta i Gminy Ślesin oraz Stowarzyszenia Olimpiady Specjalne Polska.

Zawody przebiegały w przepięknych dekoracjach przygotowanych przez nauczycieli naszego Ośrodka.

Organizatorzy zadbali także o pozasportowe atrakcje dla wszystkich uczestników. Podczas zawodów funkcjonowała Fotobudka oraz  Wioska Olimpiad Specjalnych, w której animatorzy zapewniali inspirujące zabawy ruchowe oraz plastyczne, umilające zawodnikom czas oczekiwania na starty. Fizjoterapeuci z Centrum Medycznego REHLINIC ze Ślesina udzielali porad związanych z rehabilitacją i opieką nad osobami z niepełnosprawnością ruchową. 

Odbył się również pokaz Programu „Młodzi Sportowcy” w wykonaniu grupy trenerów i przedszkolaków ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kole, prezentujący sesję treningową zabaw i konkurencji ruchowych skierowanych do dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w wieku 2-7 lat.

Wszystkich relacji z przebiegu można było na żywo posłuchać w internetowym kanale „Ale Radio”. Pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury w Brzeźnie i TV Wielkopolska  zadbali o medialną oprawę wydarzenia. Wszystkie sportowe zadania można było oglądać na telebimie, co pozwalało pokazać indywidualny start każdego zawodnika.

W sobotnie popołudnie uczestnicy Dnia Treningowego pod opieką przewodników zwiedzali Bazylikę w Licheniu i bawili się na pikniku sportowym, który odbył się na terenie Hotelu ATUT.  Rodzice z Programu Rodzinnego Oddziału Wielkopolskie-Konin przygotowali spotkanie integracyjne.

X Ogólnopolski Dzień Treningowy  Programu Aktywności Motorycznej Olimpiad Specjalnych zakończył się Ceremonią Zamknięcia. W optymistycznych rytmach piosenek Mariusza Urbaniaka, obdarowani medalami, sportowymi upominkami, maskotkami i kosmetykami ufundowanymi przez partnerów Olimpiad Specjalnych, zawodnicy z trenerami i rodzicami pożegnali  gościnny Oddział Wielkopolskie-Konin.

Oddział Olimpiady Specjalne Polska Wielkopolskie-Konin składa serdeczne podziękowania Dyrekcji, Nauczycielom, Rodzicom i Uczniom Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Koninie za  wspólną organizację X Ogólnopolskiego Dnia Treningowego Programu Aktywności Motorycznej Olimpiad Specjalnych Konin/ Ślesin/ Licheń 2015

LINK1

LINK2

LINK3

Leave a Comment

Skip to content