SOSW Konin

W wiosce farmera

W upalne majowe przedpołudnie wybraliśmy się do wioski farmera, która znajduje się w Skansenie Bicz. Farmer, ucieszony spotkaniem, przygotował dla nas różne zadania i niespodzianki.

I tak na początku wizyty wyrabialiśmy własnoręcznie bułeczki i rogaliki z ciasta drożdżowego, które później, po upieczeniu ze smakiem spałaszowaliśmy.
Spacerując po wiosce zapoznaliśmy się z procesem powstawania mąki – mogliśmy samodzielnie wykonywać czynności od posiania ziarna, do grabienia ziemi i podlewania. Z zaciekawieniem podziwialiśmy stare wiatraki, w których dawniej młynarze wyrabiali mąkę. Farmer pokazał nam worki z ziarnem i worki z mąką. Niektórzy żałowali bardzo, że nie mogą wejść po stromych, drewnianych schodach do wnętrza wiatraka, ale cóż, nie byłoby to całkiem bezpieczne.

Największą atrakcją wizyty okazało się  dojenie krowy Mućki, która była bardzo grzeczna i dała dużo mleka. A ze śmietanki ubijaliśmy masło. Szło nam całkiem nieźle.

Dla wytrwałych była jeszcze możliwość wyprania koszul, używając pralki naszych prababć, czyli tary. Kto chciał, mógł udać się w podróż wyobraźni pociągiem rodem z Dalekiego Zachodu, kto wolał zabawę, mógł się zrelaksować w pięknych okolicznościach przyrody.

Wizyta w wiosce farmera zakończyła się wspólnymi pląsami. Żal było odjeżdżać. Na pewno niejeden raz tu jeszcze wrócimy!

{Loadgallery_wd gallery_type=thumbnails theme_id=1 gallery_id=129 sort_by=order order_by=asc show_search_box=0 show_sort_images=0 search_box_width=180 image_column_number=5 images_per_page=30 image_title=none image_enable_page=1 thumb_width=180 thumb_height=90 thumb_click_action=undefined thumb_link_target=undefined popup_fullscreen=0 popup_autoplay=0 popup_width=800 popup_height=500 popup_effect=fade popup_interval=5 popup_enable_filmstrip=1 popup_filmstrip_height=70 popup_enable_ctrl_btn=1 popup_enable_fullscreen=1 popup_enable_info=1 popup_info_always_show=0 popup_info_full_width=1 popup_enable_rate=0 popup_enable_comment=1 popup_hit_counter=0 popup_enable_facebook=1 popup_enable_twitter=1 popup_enable_google=1 popup_enable_pinterest=0 popup_enable_tumblr=0 watermark_type=none watermark_link=http%3A%2F%2Fweb-dorado.com}

Leave a Comment

Skip to content