SOSW Konin

VI Regionalny Mityng Lekkoatletyczny Olimpiad Specjalnych Konin 2015

Szybciej, wyżej, dalej… czyli lekkoatletyczne święto sportowców Olimpiad Specjalnych

Już po raz szósty, w dniach 18-19 września, Oddział Regionalny Olimpiady Specjalne Polska Wielkopolskie-Konin i Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Koninie byli organizatorami Regionalnego Mityngu Lekkoatletycznego Olimpiad Specjalnych. Startowało w nim 130 sportowców, reprezentujących kluby Olimpiad Specjalnych z Konina, Kalisza, Koła, Turku, Rychwała, Ostrowa Wlkp, Krotoszyna, Konarzewa, Borzęciczek, Wolicy i Marianowa.

Honorowy patronat nad imprezą objął Prezydent Miasta Konina – Józef Nowicki.

Pogoda dopisała. W promieniach słońca odbyła się Ceremonia Otwarcia. Liderzy Olimpiad Specjalnych wnieśli olimpijską flagę. Słowa przysięgi „pragnę zwyciężyć, lecz jeśli nie będę mógł zwyciężyć, niech będę dzielny w swym wysiłku” złożył w imieniu zawodników – Łukasz Talaga – reprezentant Olimpiad Specjalnych Polska na XVI Światowych Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych Los Angeles 2015. Widowiskowy pokaz musztry zaprezentowała, przed zawodnikami i zaproszonymi gośćmi, młodzież z Zespołu Szkół im. M. Kopernika – tegoroczni mistrzowie Polski

z Tarnowa. Dopisała również publiczność.  Zawodnikom kibicowali m.in. uczniowie Gimnazjum nr 1 i uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Włączyli się też do wspólnego aerobiku, który był dla wszystkich doskonałą rozgrzewką.

Zawodnicy startowali w 12 konkurencjach lekkoatletycznych m.in.  biegach na dystansach 25, 50, 100, 200, 400, 800 metrów, skokach w dal z miejsca i rozbiegu, pchnięciu kulą, rzucie piłeczką palantową. W piątek odbyły się preeliminacje, a w sobotę podczas finałów, w grupach sprawnościowych, sportowcy walczyli o medale i jak najlepsze lokaty na podium.

Organizatorzy przygotowali także pozasportowe atrakcje – „Wioskę Olimpiad Specjalnych”, w której, w ramach festynu sportowo-rekreacyjnego, animatorki zachęcały do zabaw twórczych i sprawnościowych, które umilały zawodnikom czas w przerwach między startami. Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Koninie przypominał o bezpieczeństwie na drodze. Wszyscy chętni mogli osobiście sprawdzić na symulatorze zdarzeń dlaczego warto zapinać pasy w samochodzie. Atrakcją dla uczestników była także dyskoteka zorganizowana przez klub Sin-City w Młodzieżowym Domu Kultury.

W organizację zawodów bardzo licznie włączyli się wolontariusze z konińskich szkół. Pomagali studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koninie, uczniowie: I Liceum im. T. Kościuszki,

III Liceum im. C.K. Norwida, Zespołu Szkół Budowlanych im. E. Kwiatkowskiego oraz uczniowie ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Koninie. Pomagały zuchy z 10 Środowiskowej Gromady Zuchowej „Mieszkańcy Stumilowego Lasu” i harcerze z 11 Drużyny Harcerskiej „Czarne Kruki”.

Mityng zakończył się po olimpijsku – ściągnięciem flagi i wspólnym tańcem w rytm piosenki „Wygrajmy razem”. Organizatorzy przeprowadzili również,  spośród złotych medalistów, losowanie reprezentacji Oddziału Wielkopolskie – Konin na przyszłoroczny ogólnopolski mityng lekkoatletyczny Olimpiad Specjalnych.

Udało się po raz kolejny, dzięki zaangażowaniu działaczy, trenerów, rodziców, wolontariuszy, spełnić sportowe marzenia zawodników Olimpiad Specjalnych. Pomogły instytucje: Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Samorząd Województwa Wielkopolskiego i Miasto Konin,  które finansowo wsparły organizację imprezy oraz Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Koninie, Młodzieżowy Dom Kultury, Klub Sin – City, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego, Hufiec ZHP Konin, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Koninie  i szkoły: I LO, III LO, ZS im. M. Kopernika, Zespołu Szkół Budowlanych.

Wszystkim Państwu, w imieniu specjalnych sportowców serdecznie dziękujemy.

link1  link2  link3  link4

Leave a Comment

Skip to content