SOSW Konin

Turniej piłkarski Olimpiad Specjalnych na Litwie

Od 22 do 24 września piłkarska reprezentacja Oddziału Regionalnego Olimpiady Specjalne Polska Wielkopolskie-Konin uczestniczyła w międzynarodowym turnieju piłki nożnej 7-osobowej Special Olympics Football Tournament  „FRIENDSHIP CUP”, który odbył się w Kownie.

Sportowcy z Klubów Olimpiad Specjalnych, działających w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Janusza Korczaka w Koninie i Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Św. Mikołaja w Kole, zmierzyli się z drużynami z Litwy,  Łotwy, Ukrainy i Estonii. Była to dla nich niezwykła przygoda. Po raz pierwszy wystąpili w turnieju międzynarodowym, spotkali się z kolegami z innych krajów, sprawdzili swoje lingwistyczne umiejętności, zasmakowali litewskich specjałów, doświadczyli gościnności i serdeczności gospodarzy.

Turniej rozpoczął się symbolicznym biegiem z pochodnią „Torch Run”,  w którym uczestniczyli zawodnicy i trenerzy oraz litewscy policjanci i wolontariusze. Bieg rozpoczął się pod  Pomnikiem Wolności. Trasa prowadziła przez malownicze aleje i uliczki Kowna, a zakończyła się na boisku piłkarskim przy Centrum Szkolenia Zawodowego i Rehabilitacji, gdzie rozegrano zawody.
Zapalenie ognia, wniesienie flagi Olimpiad Specjalnych i wspólny krąg przyjaźni poprzedziły turniejowe rozgrywki. Zgodnie z nazwą imprezy mecze przebiegały w przyjacielskiej atmosferze i w olimpijskim duchu  –  w myśl motta „pragnę zwyciężyć, lecz jeśli nie będę mógł zwyciężyć niech będę dzielny w swym wysiłku”.

Nasza drużyna w końcowej klasyfikacji zajęła piąte miejsce. Obok rywalizacji drużynowej sportowcy mogli zaprezentować swoje umiejętności piłkarskie w Indywidualnym Konkursie Sprawności. W konkurencji celności strzału na bramkę zdobyli tytuł mistrza i wicemistrza turnieju. Pokazali się jako zgrany zespół, wspierający się w trudnych chwilach i zawsze grający fair play.
Wyjazd na Litwę był również okazją do zwiedzenia urokliwego Kowna. Piękna słoneczna pogoda, z babim latem w tle, zachęcała do spaceru po Starówce, słynnej Alei Wolności i promenadzie biegnącej brzegiem rzeki Niemen. Miasto i jego mieszkańcy okazali się czarujący i na długo pozostaną we wspomnieniach!
W organizacji wyjazdu pomogło wiele instytucji: Ministerstwo Sportu i Turystyki, Miasto Konin, Starostwo Powiatowe w Kole, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. J. Korczaka w Koninie, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Św. Mikołaja w Kole oraz Zakład Usługowy Janiak ze Starego Miasta. Gorąco Państwu dziękujemy:  po polsku i po litewsku (ačiū).

{Loadgallery_wd gallery_type=thumbnails theme_id=1 gallery_id=87 sort_by=order order_by=asc show_search_box=0 show_sort_images=0 search_box_width=180 image_column_number=5 images_per_page=30 image_title=none image_enable_page=1 thumb_width=180 thumb_height=90 thumb_click_action=undefined thumb_link_target=undefined popup_fullscreen=0 popup_autoplay=0 popup_width=800 popup_height=500 popup_effect=fade popup_interval=5 popup_enable_filmstrip=1 popup_filmstrip_height=70 popup_enable_ctrl_btn=1 popup_enable_fullscreen=1 popup_enable_info=1 popup_info_always_show=0 popup_info_full_width=1 popup_enable_rate=0 popup_enable_comment=1 popup_hit_counter=0 popup_enable_facebook=1 popup_enable_twitter=1 popup_enable_google=1 popup_enable_pinterest=0 popup_enable_tumblr=0 watermark_type=none watermark_link=http%3A%2F%2Fweb-dorado.com}

Leave a Comment

Skip to content