SOSW Konin

Święto Górnika

Wszystkim górnikom życzymy

Oby robota było lżejszo,
Oby pinydzy boło wincy,
Oby zdrowie Wom dopisało,
I oby Barbara nad Wami czuwała…
Szczynsc Boże Wszyskim górnikom i ich rodzinom

Barbórka, Dzień Górnika to właśnie dziś 4 grudnia obchodzimy tradycyjne święto górnicze. Skąd nazwa Barbórka? Tego dnia przypada dzień patronki górników, świętej Barbary z Nikomedii.

Praca górnika jest bardzo ciężka, odpowiedzialna i niebezpieczna. Odbywa się głównie pod ziemią i polega na wydobywaniu surowców, np. węgla, soli, miedzi. Żeby móc wydobywać różne surowce potrzeba wielu przygotowań. Górnicy drążą głębokie szyby, kopią korytarze, zabezpieczają i uzupełniają powstałe po wydobyciu surowca otwory.

A teraz trochę symboliki górniczej

Godło górników to dwa skrzyżowane młotki a dokładniej pyrlik (młot)  i żelosko (krótkikilof), które są najstarszymi narzędziami wykorzystywanymi do rozbijania węgla i rud.

Galowy strój górnika to czarny  mundur i czako.  Mundury galowe są zakładane przez górników podczas świąt, rocznic czy pogrzebów. Czako  to sztywna czapka z godłem górniczym i pióropuszem. Kolor pióropusza oznacza rangę górnika: zielony-dyrektora generalnego, biały-techników, inżynierów, dyrektorów, czarny-aspirantów i górników, a czerwony-to kolor członków orkiestry górniczej.

Flaga górnicza jest czarno-zielona. Czerń symbolizuje podziemne ciemności, a kolor zielony to tęsknota za zielenią lasów i pól.

Zachęcamy Was do skorzystania z zabaw interaktywnych o tematyce górniczej. Należy skopiować kolejno link i wkleić go do okna przeglądarki.

Udanej zabawy!

https://wordwall.net/resource/7967937/podpisz-obrazki-zwi%C4%85zane-z-g%C3%B3rnictwem

https://wordwall.net/resource/7800195/g%C3%B3rnik-prezentacja

https://wordwall.net/resource/7804017/po%C5%82%C4%85cz-w-pary-s%C5%82owo-z-symbolem

A w naszej galerii możecie obejrzeć piękne prace wykonane na konkurs plastyczny „Górnik”

Skip to content