SOSW Konin

Światowy Dzień Zespołu Downa w Koninie

Nasze miasto wieloma wydarzeniami przyłączyło się do obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa. Młodzież konińskich szkół, studenci PWSZ spotkali się na seansie filmowym w kinie Oskard filmu Marty Dzido i Piotra Śliwowskiego „Downtown. Miasto Downów”.  Charakterystycznym dla tego dnia strojem – różnymi skarpetkami , barwami czerwieni i granatu podkreśliła swoją solidarność  dla osób z trisomią 21 pary chromosomów, co odróżnia osoby z Zespołem Downa. Widzowie chętnie podzielili się swoimi refleksjami po filmie. Młodsi  uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 1 i 15 zostali zaproszeni do Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego im. Janusza Korczaka gdzie wspólnie z uczniami Ośrodka spotkali się z Teatrem Lalek z Niepełnosprawnością  w ramach projektu „Zmieniamy świat serce po sercu”. Realizatorem projektu jest Fundacja „L’Arche” która prowadzi działania zgodnie z pragnieniem, by świat był miejscem, w którym osoby z niepełnosprawnością intelektualną postrzegane są jako dar, a nie problem.

Mieszkańców Konina zapraszamy do obejrzenia wystawy fotografii – portretów autorstwa Anny Orłowskiej i Mateusza Lipińskiego „Zespół Downa. Rysa na Raju? ‘’Osoby znane w Polsce, artyści, naukowcy, politycy dzielą się refleksją na tematy ważne. Niepełnosprawność nie jest tematem błahym a stosunek do niej jest wyznacznikiem naszego człowieczeństwa. Aktualnie gości w Sali Sesyjnej konińskiego Ratusza. Wystawa została użyczona Specjalnemu Ośrodkowi Szkolno-Wychowawczemu im. Janusza Korczaka w Koninie przez Stowarzyszenie „Bardziej Kochani”. SOSW od prawie 50 lat daje możliwość edukacji dzieciom z niepełnosprawnością intelektualną, również z Zespołem Downa. Wystawę chcielibyśmy pokazać szerszej społeczności w przestrzeni naszego miasta. Mamy nadzieje  że będzie pretekstem do przemyśleń, wzbudzi refleksje .Mieszkańcy Konina na ekranach telebimów, przy skrzyżowaniach ważnych ulic, mogą obejrzeć krótki spot informujący o Światowym Dniu Zespołu Downa.

Celem organizowania takich wydarzeń jest kształtowanie postaw tolerancji i otwartości, świadomości potrzeb osób z niepełnosprawnością i ich rodzin, promowanie praw do pełnego uczestnictwa w życiu społecznym.

{Loadgallery_wd gallery_type=thumbnails theme_id=1 gallery_id=50 sort_by=order order_by=asc show_search_box=0 show_sort_images=0 search_box_width=180 image_column_number=5 images_per_page=30 image_title=none image_enable_page=1 thumb_width=180 thumb_height=90 thumb_click_action=undefined thumb_link_target=undefined popup_fullscreen=0 popup_autoplay=0 popup_width=800 popup_height=500 popup_effect=fade popup_interval=5 popup_enable_filmstrip=1 popup_filmstrip_height=70 popup_enable_ctrl_btn=1 popup_enable_fullscreen=1 popup_enable_info=1 popup_info_always_show=0 popup_info_full_width=1 popup_enable_rate=0 popup_enable_comment=1 popup_hit_counter=0 popup_enable_facebook=1 popup_enable_twitter=1 popup_enable_google=1 popup_enable_pinterest=0 popup_enable_tumblr=0 watermark_type=none watermark_link=http%3A%2F%2Fweb-dorado.com}

 

Leave a Comment

Skip to content