SOSW Konin

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Koninie
ul. Kaliska 19
62-500 Konin
63 242-91-61
sekretariat@sosw.konin.pl

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu to święto obchodzone każdego roku 2 kwietnia. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat osób z autyzmem i uwrażliwianie na ich problemy związane z codziennym funkcjonowaniem.
Uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego włączyli się w akcję szkolną pod hasłem: „Solidarni z autyzmem”. W ramach tej inicjatywy zostały przeprowadzone zajęcia przybliżające tematykę autyzmu, m.in:. filmy edukacyjne, warsztaty plastyczno-techniczne, szkolenie z zakresu komunikacji alternatywnej i wspomagającej, obejmujące różne systemy znaków, zarówno graficzne (piktogramy czy symbole graficzne), jak i motoryczne (mimika, gesty, znaki manualne). Ponadto, uczniowie wykonali niebieskie puzzle, które zostały wyeksponowane na szkolnym korytarzu, a także wzięli udział w konkursie pt. „Jesteśmy różni, ale tacy sami”.
2 kwietnia z inicjatywy naszego Ośrodka, na znak solidarności z osobami z autyzmem, zostaną wprowadzone ciche godziny w centrum handlowym Galeria nad Jeziorem (13.00-15.00) oraz w Leroy Merlin (9.00-11.00, 18.00-20.00). W ten sposób zachęcimy do włączenia się w obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu.
4 kwietnia o godzinie 10.00 Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Koninie, po długiej przerwie spowodowanej sytuacją epidemiologiczną, zorganizuje happening ulicami starej części miasta Konina na Plac Wolności.
W przemarszu wezmą udział uczniowie z autyzmem oraz innymi niepełnosprawnościami, rodzice, opiekunowie oraz nauczyciele.
Bezpieczeństwo naszym uczestnikom podczas przemarszu zapewnią klasy mundurowe Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Stefana Batorego w Koninie oraz Komenda Miejskiej Policji w Koninie.
Na Placu zaplanowane jest spotkanie integracyjne z zaproszonymi gośćmi z innych szkół i przedszkoli oraz z władzami miasta Konina.
Na miejscu odbędą się zabawy muzyczno-ruchowe z panem Dawidem Siwcem – Zaklinaczem Baniek.
Jednym z punktów spotkania będzie wspólne dopasowanie wcześniej przygotowanych puzzli w kolorze niebieskim, będących symbolem jedności z osobami ze spektrum autyzmu.

Z poważaniem
Dyrekcja i organizatorzy happeningu

Skip to content