SOSW Konin

Radosne świętowanie w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Janusza Korczaka w Koninie.

„Przyśniła się dzieciom Polska”.

Radosne świętowanie w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Janusza Korczaka w Koninie.

Dnia 4 listopada 2019 r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Janusza Korczaka w Koninie  rozpoczęliśmy tygodniowe obchody 101. rocznicy  odzyskania przez Polskę niepodległości i  91. rocznicy  powołania do życia Szkoły Podoficerskiej Piechoty dla Małoletnich nr 1 w Koninie, która w latach 1928-1938 mieściła się w budynku Ośrodka.

Tydzień wypełniony był patriotycznymi akcentami.

W pierwszym dniu  obchodów na szkolnym korytarzu pojawiła się  wystawa „Kartki dla Niepodległej” – efekt szkolnego konkursu plastycznego. Poziom artystyczny ii pomysłowość wykonanych prac utrudniła pracę  jury, które ostatecznie wybrało  najpiękniejsze prace. W tym dniu odbył się również kiermasz kulinarny, z którego dochód został przeznaczony na zakup zniczy i kwiatów złożonych pod tablicami pamiątkowymi.

We wtorkowy poranek społeczność naszego Ośrodka, ubrana w stroje o barwach narodowych uczestniczyła w „Biegu dla Niepodległej”. Pogoda jak zwykle dopisała i zachęcała do aktywności. Niezwykła atmosfera, wspaniała zabawa, pozytywne, piękne sportowe emocje sprawiają, że bieg jest wydarzeniem wyjątkowym. Po biegu społeczność Ośrodka  wzięła udział w sesji zdjęciowej „Biało-Czerwona” oraz skosztowała tradycyjnej polskiej kuchni bigosu i żurku.
6 listopada młodzież uczestniczyła w szkolnym quizie wiedzy o Polsce. Na uczniów czekało mnóstwo zagadek historycznych, geograficznych, których rozwiązanie uczyło, bawiło i rozwijało.

W czwartek 7 listopada odbyły się główne obchody Narodowego Święta Niepodległości. Społeczność szkolna i goście uczestniczyli we mszy świętej w intencji Ojczyzny i Absolwentów Szkoły Podoficerskiej Piechoty dla Małoletnich. Msza została odprawiona w klasztorze ojców franciszkanów. Pan Bogusław Graliński odczytał wzruszający rapsod swojego autorstwa, inspirowany losami Małoletniaków. W nabożeństwie   uczestniczyły poczty ze  sztandarem Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego  w Koninie i proporcem  36 Drużyny Harcerskiej „Nieprzetartego Szlaku” im. Małoletniaków. Po mszy zostały złożone kwiaty i zapalono znicze pod pamiątkową tablicą.

Następnie w szkolnej świetlicy – z udziałem  prezydenta miasta Konina Piotra Korytkowskiego i  sympatyków „Małoletniaków” – odbyła  się akademia  „Przyśniła się dzieciom Polska”. Akademię  przygotowali   harcerze, którzy przypomnieli okoliczności odzyskaniu przez Polskę Niepodległości   i historię Szkoły Podoficerskiej Piechoty dla Małoletnich. W wyjątkowo wzruszający sposób uczcili pamięć tych, którzy dla Polski żyli, walczyli i za nią ginęli. Był to czas na wspólne śpiewanie i refleksje nad losami Ojczyzny. Taka forma świętowania jest doskonałą okazją do przekazywania patriotycznych wartości i zachowywania tożsamości historycznej.

Niestety, w tym roku fizycznie nie było z nami Małoletniaków, ale sercem i duchem byliśmy z nimi a oni z nami. Wszystkim  zgromadzonym w świetlicy została wyświetlona  fotorelacja, podczas której mogliśmy zobaczyć majora Mariana Słowińskiego i usłyszeć jego piękną, wymowną i poruszającą przemowę.

Uroczystości zakończyły się spotkaniem w Izbie Tradycji, gdzie goście przeglądali kroniki Ośrodka i pamiątkowe fotografie, ilustrujące życie Szkoły Podoficerskiej Piechoty dla Małoletnich nr 1 w Koninie.

W piątek 8 listopada 2019 r. o symbolicznej godzinie 11.11 społeczność naszego Ośrodka włączyła się w akcję „Szkoła do hymnu”. Wspólnie odśpiewaliśmy 4 zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego” dołączając w ten sposób do akcji, której pomysłodawcą jest Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w naszym Ośrodku są dla młodzieży czasem radości i pięknych spotkań z ludźmi, którzy miłość do Ojczyzny noszą w sercu. Te spotkania są wielką wartością wychowawczą, uczą szacunku do drugiego człowieka, patriotyzmu i poszanowania dla dokonań przeszłych pokoleń.

Media o nas:

http://wielkopolska.tv/konin-przysnila-sie-dzieciom-polska-uroczysta-akademia-w-sosw/

https://pl-pl.facebook.com/KoninIloveit/posts/1624773814324911?__tn__=K-R

 

 {Loadgallery_wd gallery_type=thumbnails theme_id=1 gallery_id=203 sort_by=order order_by=asc show_search_box=0 show_sort_images=0 search_box_width=180 image_column_number=5 images_per_page=30 image_title=none image_enable_page=1 thumb_width=180 thumb_height=90 thumb_click_action=undefined thumb_link_target=undefined popup_fullscreen=0 popup_autoplay=0 popup_width=800 popup_height=500 popup_effect=fade popup_interval=5 popup_enable_filmstrip=1 popup_filmstrip_height=70 popup_enable_ctrl_btn=1 popup_enable_fullscreen=1 popup_enable_info=1 popup_info_always_show=0 popup_info_full_width=1 popup_enable_rate=0 popup_enable_comment=1 popup_hit_counter=0 popup_enable_facebook=1 popup_enable_twitter=1 popup_enable_google=1 popup_enable_pinterest=0 popup_enable_tumblr=0 watermark_type=none watermark_link=http%3A%2F%2Fweb-dorado.com}

 

Leave a Comment

Skip to content