SOSW Konin

„Pod naszym niebem, na naszej ziemi”

8-10 listopada to kolejne podniosłe świętowanie w naszym Ośrodku. „Pod naszym niebem, na naszej ziemi” to hasło, które w tym roku przyświecało 103. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

W pierwszym dniu obchodów–8 listopada, społeczność naszego Ośrodka uczestniczyła w sesji zdjęciowej na tle biało-czerwonej flagi. Uczniowie ubrani w narodowe barwy uczestniczyli w radosnej sesji zdjęciowej, z wykorzystaniem biało-czerwonych gadżetów.

Na szkolnym korytarzu pojawiła się wystawa prac plastycznych „11 listopada w oczach dziecka”.

Włączyliśmy się również w ogólnopolską akcję „Mamy Niepodległą” organizowaną przez Muzeum J. Piłsudskiego w Sulejówku.

We wtorek, 9 listopada uczniowie, nauczyciele, pracownicy Ośrodka uczestniczyli w VII edycji „Biegu dla Niepodległej”. Przy akompaniamencie polskiej muzyki przemierzali wyznaczoną trasę z uśmiechami na twarzy i flagami w ręku. Tego dnia wszyscy byliśmy zwycięzcami. Na mecie na wszystkich czekała nagroda w postaci zdrowej przekąski i dyplomu.

10 listopada, jak co roku, 36 Drużyna Harcerska „Nieprzetartego Szlaku” przygotowała akademię „Pod naszym niebem, na naszej ziemi”. Zamieszczona na stronie szkoły akademia  przybrała formę online i spotkała się z ogromnym zainteresowaniem społeczności Ośrodka. Uczniowie wraz z wychowawcami uczestniczyli w niej w swoich klasach. Harcerze przypomnieli okoliczności odzyskania przez Polskę Niepodległości i historię Szkoły Podoficerskiej Piechoty dla Małoletnich. Było pięknie i wzruszająco. Apel umożliwił nam przeniesienie się do czasów, kiedy to rówieśnicy naszych wychowanków walczyli o odzyskanie przez Polskę niepodległości.

Ważnym akcentem było uczczenie 20 rocznicy nadania imienia „Małoletniaków” Drużynie Harcerskiej „Nieprzetartego Szlaku” oraz złożenie kwiatów i zapalenie znicza przy tablicy pamiątkowej na Rondzie Podoficerów Małoletnich oraz tablicy hołdzie poległym Ojczyźnie.

Podsumowaniem kilkudniowych obchodów było przystąpienie uczniów do Quizu „Nasza Polska”, sprawdzającego wiedzę na temat historii Polski –  nasi uczniowie jak zwykle nas nie zawiedli, wykazując się doskonałą wiedzą.

O godzinie 11.11 cała społeczność przystąpiła do śpiewania hymnu państwowego w ramach ogólnopolskiej akcji śpiewania Mazurka Dąbrowskiego.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości już na stałe przyjęły się w tradycji naszego Ośrodka. Są one dla młodzieży czasem radości, rozwijają szacunek do drugiego człowieka, kształtują patriotyzm oraz uczą poszanowania dla dokonań przeszłych pokoleń.

Skip to content