SOSW Konin

„Pamiętamy o tych, których nie ma…”

Tydzień dla Niepodległej rozpoczęliśmy w poniedziałek 7 listopada. Tego dnia, uczestniczyliśmy w wyjątkowej sesji zdjęciowej ”Biało-Czerwoni” oraz zorganizowaliśmy wystawę prac plastycznych pt.: “Biel, czerwień i …polskie symbole narodowe”, która była efektem szkolnego konkursu plastycznego.

We wtorek świętowaliśmy na sportowo. Uczniowie ze wsparciem nauczycieli, ubrani w stroje o barwach narodowych, z flagami w dłoni  uczestniczyli w radosnym Biegu dla Niepodległej. Każdy pokonał trasę w swoim tempie, w towarzystwie przyjaciół i pięknej słonecznej pogody. Wszyscy biegacze zostali nagrodzeni pamiątkowymi medalami i smakowitym bigosem – przysmakiem kuchni polskiej.

W środę uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę na temat symboli narodowych, zabytków oraz ważnych postaci historycznych naszego kraju. Teleturniej Koło Fortuny cieszył się dużym zainteresowaniem i podkreślił, jak ważne są pamięć, szacunek, patriotyzm i wspólne działanie.

Główne obchody  Narodowego Święta Niepodległości, przypadły w czwartek, kiedy cała społeczność Ośrodka, wraz z zaproszonymi  gośćmi uczestniczyła  we mszy Świętej w intencji Ojczyzny i Absolwentów Szkoły Podoficerskiej Piechoty dla Małoletnich, która odbyła się w Klasztorze oo. Franciszkanów.  W nabożeństwie uczestniczyły poczty: ze sztandarem Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Koninie i z proporcem 36 Drużyny Harcerskiej “Nieprzetartego Szlaku” im. Małoletniaków. Po mszy delegacja złożyła kwiaty  i zapaliła znicze przy tablicy  pamiątkowej wmurowanej w kościele oraz  tablicy na Rondzie Podoficerów Małoletnich.

W tym dniu odbyła się także uroczysta akademia  „Pamięć o tych, których nie ma…” przygotowana przez harcerzy. Przypomnieli oni  okoliczności odzyskania przez Polskę niepodległości i historię Szkoły Podoficerskiej Piechoty dla Małoletnich. Wspólnie odśpiewaliśmy Hymn Polski i Marsz I Brygady, zatańczyliśmy Poloneza. W ten  wyjątkowy sposób uczciliśmy pamięć tych, którzy dla Polski żyli, walczyli i za nią ginęli. 

O godzinie 11.11 wszyscy włączyliśmy się w akcję  #SzkołaDoHymnu,  podczas której wspólnie odśpiewaliśmy cztery zwrotki  Mazurka Dąbrowskiego.

Uwieńczeniem naszych obchodów było spotkanie w Izbie Tradycji, w której goście  z zainteresowaniem przeglądali kroniki Ośrodka i  pamiątkowe fotografie, ilustrujące życie Szkoły  Podoficerskiej Piechoty dla Małoletnich nr.1 w Koninie. 

Te spotkania pokoleń są dla naszej ośrodkowej społeczności wielką lekcją wychowawczą, ponieważ uczą szacunku do drugiego człowieka oraz poszanowania dla dokonań naszych bohaterów. To niezwykły  czas radości, wzruszeń  i refleksji nad kruchością życia i miłością dla naszej Ojczyzny.

Skip to content