SOSW Konin

„Ocalić od zapomnienia”

Uroczyste świętowanie rocznicy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Koninie. 

Dnia 5 listopada 2018r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. JanuszaKorczaka w Koninie rozpoczęliśmy tygodniowe obchody 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości i 90. Rocznicy Powołania Szkoły Podoficerskiej Piechoty dla Małoletnich nr 1 w Koninie, która w latach 1928-1938 mieściła się w budynku Ośrodka.

Tydzień wypełniony był patriotycznymi akcentami. Pierwszego dnia wychowankowie Naszej szkoły zmierzyli się z „Quizem Wiedzy o Polsce”. Było wzniośle i radośnie. Okazuje się, że mimo upływu lat, hasła typu: patriotyzm, miłość do ojczyzny, słowa hymnu nie są obce naszemu pokoleniu.

We wtorkowy poranek społeczność Naszego Ośrodka, ubrana w barwy narodowe, uczestniczyła w „Biegu dla Niepodległej”. Po jego zakończeniu na wszystkich uczestników czekała tradycyjna polska kuchnia: bigos i żurek.

W środę dolne korytarze Naszej szkoły przyozdobiły piękne prace, które były efektem konkursu plastycznego „100-lecie Niepodległości – Kocham Polskę”.  Tego dnia cała społeczność brała udział w głosowaniu na najciekawszą pracę. 

W czwartek 8 listopada odbyły się główne obchody Narodowego Święta Niepodległości. W ciszy i skupieniu uczestniczyliśmy we Mszy Świętej w intencji Ojczyzny i Absolwentów Szkoły Podoficerskiej Piechoty dla Małoletnich oraz 50-lecia Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Janusza Korczaka w Koninie, która odprawiona została w Klasztorze O.O. Franciszkanów. Pan Bogusław Graliński odczytał wzruszający poemat swojego autorstwa, inspirowany losami „Małoletniaków”. Zostały złożone kwiaty i znicze pod pamiątkową tablicą. We mszy uczestniczył poczet sztandarowy Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Koninie i 36 Drużyny Harcerskiej „Nieprzetartego Szlaku im. Małoletniaków”.

Co roku mieliśmy przyjemność gościć na uroczystości „Małoletniaków”, czyli absolwentów powstałej w 1928 roku Szkoły Podoficerskiej Piechoty dla Małoletnich. Dziś, ze względu na upływający czas i stan zdrowia nie było z nami żyjących bohaterów kpt. Antoniego Krysiaka i majora Mariana Słowińskiego –  absolwentów Szkoły Podoficerskiej Piechoty dla Małoletnich. Pomimo tego, że nie mogli Nas zaszczycić swoją obecnością, wiedzieliśmy, że sercem i duchem są z Nami.

Dalsze uroczystości, z udziałem prezydenta miasta Konina, pana Józefa Nowickiego oraz   członków honorowych środowiska „Małoletniaków”: p. Bogusława Gralińskiego, p. Wojciecha Sypniewskiego,  sekretarza miasta Konina, Pana Marka Zawidzkiego, oraz zaproszonych gości, miały miejsce już w Ośrodku.

Jak co roku, niezwykle wzruszającą akademię „Ocalić od zapomnienia” przygotowali harcerze. Przypomnieli okoliczności odzyskania przez Polskę Niepodległości i historię Szkoły Podoficerskiej Piechoty dla Małoletnich. Była chwila na wspólne śpiewanie i refleksję nad losami Ojczyzny.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym są dla młodzieży czasem radości i pięknych spotkań z ludźmi, którzy za Polskę walczyli, dla których patriotyzm i miłość do Ojczyzny są najważniejsze.

Te spotkania niosą wielką wartość wychowawczą, uczą szacunku do drugiego człowieka i poszanowania dla dokonań minionych pokoleń.

Uroczystości zakończyły się spotkaniem w szkolnej Izbie Tradycji, gdzie znajdują się kroniki historyczne, pamiątki i tablice związane z działalnością Szkoły Podoficerskiej Piechoty dla Małoletnich.

Ostatniego dnia delegacja Naszej szkoły uczestniczyła w ogólnomiejskiej akcji śpiewania hymnu narodowego o godzinie 11.11 na Placu Niepodległości przy Konińskiem Domu Kultury.

Ponadto, społeczność ośrodka włączyła się do akcji w bicie „Rekordu dla Niepodległej”. W ramach świętowania 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, punktualnie o 11.11 wspólnie zaśpiewaliśmy 4-zwrotkowy hymn narodowy „Mazurek Dąbrowskiego”.

Media o nas:

http://konindzieciom.pl/relacje/ocalic-od-zapomnienia

https://lajt.lm.pl/aktualnosci/informacja/118325/uroczyste_swietowanie_niepodleglosci_w_sosw_z_maloletniakami/slajd/4

http://www.konin.pl/index.php/jeden-news-new/swietowanie-100-lecia-odzyskania-przez-polske-niepodleglosci-w-sosw.html

https://www.lm.pl/aktualnosci/informacja/118325/uroczyste_swietowanie_niepodleglosci_w_sosw_z_maloletniakami

{Loadgallery_wd gallery_type=thumbnails theme_id=1 gallery_id=147 sort_by=order order_by=asc show_search_box=0 show_sort_images=0 search_box_width=180 image_column_number=5 images_per_page=30 image_title=none image_enable_page=1 thumb_width=180 thumb_height=90 thumb_click_action=undefined thumb_link_target=undefined popup_fullscreen=0 popup_autoplay=0 popup_width=800 popup_height=500 popup_effect=fade popup_interval=5 popup_enable_filmstrip=1 popup_filmstrip_height=70 popup_enable_ctrl_btn=1 popup_enable_fullscreen=1 popup_enable_info=1 popup_info_always_show=0 popup_info_full_width=1 popup_enable_rate=0 popup_enable_comment=1 popup_hit_counter=0 popup_enable_facebook=1 popup_enable_twitter=1 popup_enable_google=1 popup_enable_pinterest=0 popup_enable_tumblr=0 watermark_type=none watermark_link=http%3A%2F%2Fweb-dorado.com}

Leave a Comment

Skip to content