SOSW Konin

Na niebiesko dla autyzmu

„NA NIEBIESKO DLA AUTYZMU”

W tym roku Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Koninie wziął udział w ogólnoświatowej inicjatywie pod hasłem: ”Na niebiesko dla autyzmu”.

Jej celem jest zwiększenie świadomości na temat autyzmu oraz solidaryzowanie się z osobami z tym zaburzeniem.

„Autyzm  to zaburzenie, u podstaw którego leży nieprawidłowa praca mózgu. Osoby z autyzmem mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. W odmienny sposób odbierają wrażenia zmysłowe: delikatne głaskanie może powodować silny ból, spokojna muzyka może drażnić, a światło może zmieniać kontury obrazu i jego rzeczywisty widok.

Nie jest to ani gorsze, ani lepsze postrzeganie świata; jest po prostu inne. To zaburzenie rozwojowe obejmuje coraz więcej osób na całym świecie. Szacuje się, że w Polsce rodzi się z nim jedno na 300 dzieci. Według ONZ to jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata obok raka, cukrzycy czy AIDS”.

2 kwietnia na niebiesko podświetlonych było tysiące budynków na całym świecie, a w Koninie okna w gabinecie Pana Prezydenta Józefa Nowickiego, budynek Ośrodka na Kaliskiej oraz most żelazny im. Józefa Piłsudskiego, a także Centrum Organizacji Pozarządowych i Hotel Konin.  

Natomiast 4 kwietnia  uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego wraz z nauczycielami i rodzicami byli uczestnikami  „Marszu dla autyzmu”. Społeczność Ośrodka przeszła ulicami Starego Konina na Plac Wolności, gdzie dołączyli do niej zaproszeni goście oraz dzieci i nauczyciele z przedszkoli i konińskich szkół.

Podczas przemarszu rozdawane były ulotki o postrzeganiu świata przez osoby z Autyzmem oraz niebieskie balony symbolizujące obchody „Światowego Dnia Wiedzy o Autyzmie”.

„Marsz dla Autyzmu” jak wiele inicjatyw Ośrodka, poprzez wspólną zabawę i integracyjne spotkanie w przestrzeni miasta, uwrażliwił społeczność Konina  na potrzeby i problemy osób z Autyzmem. Dostarczył kolejnej porcji wiedzy o osobach zmagających się z tym schorzeniem, w ciekawy sposób zaznaczył ich obecność wśród nas….

Leave a Comment

Skip to content