SOSW Konin

Konkurs głośnego czytania – „Gang Słodziaków”

Dnia 30.10.2019r. w ramach konkursu szkolnego „Przygody Gangu Słodziaków” w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. J. Korczaka w Koninie odbyły się obchody Dnia Głośnego Czytania. Wzięły w nim udział klasy: I-IIE (uczniowie z umiarkowaną niepełnosprawnością intelektualną) oraz  zaprzyjaźnione klasy z umiarkowaną i znaczną niepełnosprawnością intelektualną.

Inscenizacją do opowieści o bohaterach książki „Gang Słodziaków” było Magiczne Drzewo Słodziaków, które zostało wykonane podczas wcześniejszego spotkania uczniów. Do  przygotowania drzewa wykorzystano odpady z recyklingu tj. plastikowe nakrętki, gazety i kartony.

Uczniowie spotkali się w sali lekcyjnej, gdzie wysłuchali opowiadań „Gangu Słodziaków”. W czytanie opowiadań zaangażowani byli nie tylko nauczyciele ale również uczniowie uczestniczący w wydarzeniu. Opowieści zostały odczytane w sposób wrażeniowy, z wykorzystaniem maskotek obrazujących głównych bohaterów. Czytanie  odbyło się przy jednoczesnym użyciu bodźców wizualnych i dźwiękowych (pluszaki symbolizujące bohaterów, naśladowanie zachowań bohaterów, tj. latanie, stukanie w korę drzewa, gra na skrzypcach itd.). W celu zachęcenia wychowanków do uważnego słuchania przygody Słodziaków przedstawiono w sposób najbardziej zrozumiały dla ucznia z niepełnosprawnością intelektualną. Uczniowie mieli szansę wejść w postać bohatera, przenieść się w trakcie trwania opowieści do ich magicznego świata. Wszystkie działania nauczycieli zostały dostosowane do potrzeb i możliwości dzieci z niepełnosprawnością intelektualną a wywołana bajką stymulacja procesów poznawczych umożliwiła dostosowanie działań do podstawy programowej.

{Loadgallery_wd gallery_type=thumbnails theme_id=1 gallery_id=205 sort_by=order order_by=asc show_search_box=0 show_sort_images=0 search_box_width=180 image_column_number=5 images_per_page=30 image_title=none image_enable_page=1 thumb_width=180 thumb_height=90 thumb_click_action=undefined thumb_link_target=undefined popup_fullscreen=0 popup_autoplay=0 popup_width=800 popup_height=500 popup_effect=fade popup_interval=5 popup_enable_filmstrip=1 popup_filmstrip_height=70 popup_enable_ctrl_btn=1 popup_enable_fullscreen=1 popup_enable_info=1 popup_info_always_show=0 popup_info_full_width=1 popup_enable_rate=0 popup_enable_comment=1 popup_hit_counter=0 popup_enable_facebook=1 popup_enable_twitter=1 popup_enable_google=1 popup_enable_pinterest=0 popup_enable_tumblr=0 watermark_type=none watermark_link=http%3A%2F%2Fweb-dorado.com}

Leave a Comment

Skip to content