Harcerze – „Gotowi na Start”
W dniach 21-26 września harcerze z 36 Drużyny Harcerskiej „Nieprzetartego Szlaku” im. Małoletniaków, działającej w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. J. Korczaka w Koninie, uczestniczyli w projekcie Chorągwi Dolnośląskiej Związku Harcerstwa Polskiego „Gotowi na start – grupowe zajęcia wspierające i rozwijające osoby niepełnosprawne”, który realizowany był w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym ZHP „Nadwarciański Gród” w Załęczu Wielkim.
Na warsztatach twórczości spotkały się drużyny z Konina, Kalisza, Pleszewa, Krotoszyna, Stemplewani Wałbrzycha. W bogatej ofercie zajęć znalazły się formy plastyczne, teatralne, muzyczne, ruchowe i ekologiczne.
Młodzież, pod kierunkiem doświadczonych instruktorów poznawała ciekawe techniki plastyczne, nowe zabawy muzyczne, tańce integracyjne i towarzyskie, zabawy ruchowe inspirowane pedagogiką zabawy. Harcerze mogli również rozwijać kondycję i sprawność fizyczną podczas zajęć ruchowych, wycieczek rowerowych i sportowej olimpiady. Organizatorzy przygotowali także zajęcia terenowe: bieg na orientację, wyprawę do „Źródełka objawienia” – jednej z licznych atrakcji z której słynie Załęcze Wielkie, oraz zajęcia ekologiczne, podczas których powstały ciekawe zielniki, a uczestnicy znacznie wzbogacili swoją wiedzę o leśnych ekosystemach. Zajęcia terenowe pomogły w nauce orientowania się w terenie leśnym , rozpoznawania znaków terenowych, posługiwania się mapą i sprawdzenia swoich umiejętności współpracy w grupie.
Podsumowaniem projektu był wernisaż prac plastycznych i prezentacja efektów zajęć teatralnych. Każda grupa przedstawiła swoją wersję hasła reklamowego „Zapraszamy do Załęcza”. Pomysłów było wiele, bo „Nadwarciański Gród” jest miejscem przyjaznym i dającym wiele możliwości do rozwoju i realizowania swoich pasji.
Chwile w Załęczu były dla konińskich harcerzy dobrze spędzonym czasem w korzystnych warunkach klimatycznych, w gronie rówieśników z innych rejonów Polski. Wspólna radość, nauka i zabawa były okazją do zdobycia nowych umiejętności, poszerzenia samodzielności , pobudzenia kreatywności, pomysłowości, wiary we własne możliwości. Zajęcia twórcze, poprzez techniki malarskie, teatr, taniec i ruch dały możliwość wyrażenia indywidualnych emocji, pobudziły ekspresję, pozwoliły na rozwój zdolności manualnych, motorycznych, pewność siebie i samodzielność.
Warsztaty w Załęczu były dobrym czasem, pełnym nowych doświadczeń, świetną harcerską przygodą i okazją na sprawdzenie swoich umiejętności i rozwój samodzielności.
Realizacja projektu możliwa była dzięki finansowemu wsparciu Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych i Fundacji KGHM Polska Miedź.