SOSW Konin

Gra korczakowska

         W czwartek 20 maja uczniowie klas IV-VIII Szkoły Podstawowej, Szkoły Branżowej I stopnia oraz Szkoły Przysposabiającej do Pracy wzięli udział w korczakowskiej grze terenowej zatytułowanej „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”. Gra miała na celu przypomnienie postaci Janusza Korczaka, wybitnego lekarza i pedagoga oraz przyjaciela dzieci.

Na uczestników gry czekały zadania i zagadki związane z działalnością i pracą Janusza Korczaka. Gracze śpiewali hymn Ośrodka, rozpoznawali przedmioty, które mogły towarzyszyć Staremu Doktorowi, szukali Jego zdjęć spośród wielu rozmaitych fotografii, sprawdzali, co wiedzą o swoim Patronie na podstawie cytatów z Jego wypowiedzi. Dużą popularnością cieszył się tor przeszkód, który zgodnie z założeniami pedagogiki korczakowskiej o krzewieniu tężyzny fizycznej i spędzaniu czasu na świeżym powietrzu, sprawdzał sprawność ruchową i dostarczał wielu radości. Miłośnicy rysunku mogli wykazać się wyobraźnią i talentem plastycznym,  tworząc wielki portret Korczaka. Wszyscy uczestnicy sympatycznych zmagań zadeklarowali chęć stworzenia korczakowskiego kalendarza. Na projekty poszczególnych kart czekamy do siódmego czerwca włącznie.

Grze towarzyszył tajemniczy Klaun, który umilał czas żartami oraz puszczaniem baniek mydlanych. Jego barwny kostium świetnie współgrał z kolorowymi strojami graczy – zwłaszcza uczniów klasy pani Izy i klasy pani Sylwii.

Atmosferze radości i dobrej zabawy sprzyjała słoneczna pogoda. Deszcz pojawił się dopiero tuż po przeniesieniu do szkoły – przez wytrwałych wolontariuszy z klasy VII-VIII a – ostatnich stanowisk.

Nagrody i upominki, które zostaną wręczone uczestnikom gry 1 czerwca, zostały ufundowane przez Wielkopolskiego Kuratora Oświaty.

Skip to content