SOSW Konin

Tydzień Patrona z Prawami Dziecka, Życzliwością i Pluszowymi Misiami

W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym imienia Janusza Korczaka w Koninie zakończył się Tydzień Patrona z Prawami Dziecka, Życzliwością i Pluszowymi Misiami.

W całym Ośrodku pojawiły się nowe wystawy poświęcone Januszowi Korczakowi i czasom, w których żył. Wspaniałą niespodziankę zrobili uczniowie i wychowawcy klas autystycznych: stworzone przez nich wielkie, kolorowe puzzle zachwycają fantazją, rozmachem i starannością wykonania. Piękne prace przygotowano też na konkursy plastyczne: Nasza malowana piosenka (ilustracje do hymnu Ośrodka) i  Mamy prawa, mamy głos.

W poniedziałek do Ośrodka zawitała wiosna: wielka tablica poświęcona Januszowi Korczakowi i Jego dzieciom została udekorowana różnobarwnymi kwiatami, wykonanymi przez szkolną społeczność. Wszyscy chętni mogą sprawdzić swoją wiedzę o Patronie rozwiązując wielką korczakowską krzyżówkę. Uczniów odwiedzili: szkolny pedagog oraz przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego, by porozmawiać o prawach dzieci oraz o oczekiwaniach i marzeniach młodych ludzi.

We wtorek na uczniów szkół z umiarkowaną i znaczną niepełnosprawnością intelektualną czekała korczakowska gra terenowa. Ciekawe zadania (np. ułożenie z rozsypanki zdań-myśli Janusza Korczaka, zmierzenie się z trudnymi puzzlami-portretem Patrona, pokonanie toru przeszkód, stworzenie piramidy żywieniowej) dostarczyły uczestnikom wielu emocji. Wspaniałymi wolontariuszami byli harcerze z Próbnej Drużyny Starszoharcerskiej Poza Horyzontem.

Środa upłynęła pod znakiem obchodów Dnia Patrona z Prawami Dziecka. W czasie uroczystej akademii nowi uczniowie Ośrodka złożyli ślubowanie. Pokaz multimedialny, zaprezentowany przez uczniów i nauczycieli, przypomniał najważniejsze fakty z życia Janusza Korczaka i główne zasady systemu wychowawczego pierwszego rzecznika praw dzieci. I zagarnął publiczność… Ciepły uśmiech, zaciekawienie, wzruszenie, skupienie i zaduma – nawet najmłodsi poddali się czarowi spotkania ze Starym Doktorem… Po niezwykłym spektaklu wręczono nagrody laureatom korczakowskich konkursów.

Czwartek był świętem miłośników dobrej kuchni. W ośrodkowej pracowni gastronomicznej powstały fantastyczne: kugel z makaronu z twarogiem oraz sałatka żydowska z pęczakiem. Chętnych na dokładki było wielu!

W piątek w Ośrodku królował kolor żółty, symbol życzliwości. W czasie sympatycznych, zorganizowanych w rodzinnej atmosferze, apeli rozmawiano o istocie życzliwości, o tym, co to znaczy: być człowiekiem życzliwym.  Podsumowano również Korczakowski Tydzień i wyznaczono kolejne korczakowskie zadanie.
W izbie tradycji na najmłodszych czekało kino „Pod Pluszowym Misiem”. Nazwa zobowiązuje – bohaterem seansów był Kubuś Puchatek.

Każdy (również starsi…) mógł zrobić sobie zdjęcie z ogromnymi i mniejszymi kolegami zabawnego misia ze Stumilowego Lasu.

Społeczność Ośrodka ma za sobą niezapomniany tydzień. Tydzień, który zapoczątkował przygotowania do obchodów 140. rocznicy urodzin Janusza Korczaka i 50. rocznicy powstania Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego.

Media o Nas:

http://wielkopolska.tv/konin-tydzien-korczaka-sosw/ 

http://www.przegladkoninski.pl/PL-H5/3/5579/w-sosw-bedzie-kino-34pod-pluszowym-miesiem34-janusz-korczak-wystapi-w-krzyzowce-i-grze-terenowej.html

{Loadgallery_wd gallery_type=thumbnails theme_id=1 gallery_id=93 sort_by=order order_by=asc show_search_box=0 show_sort_images=0 search_box_width=180 image_column_number=5 images_per_page=30 image_title=none image_enable_page=1 thumb_width=180 thumb_height=90 thumb_click_action=undefined thumb_link_target=undefined popup_fullscreen=0 popup_autoplay=0 popup_width=800 popup_height=500 popup_effect=fade popup_interval=5 popup_enable_filmstrip=1 popup_filmstrip_height=70 popup_enable_ctrl_btn=1 popup_enable_fullscreen=1 popup_enable_info=1 popup_info_always_show=0 popup_info_full_width=1 popup_enable_rate=0 popup_enable_comment=1 popup_hit_counter=0 popup_enable_facebook=1 popup_enable_twitter=1 popup_enable_google=1 popup_enable_pinterest=0 popup_enable_tumblr=0 watermark_type=none watermark_link=http%3A%2F%2Fweb-dorado.com}

Leave a Comment

Skip to content