„Dopóki w sercach naszych…”
To już nasza szkolna tradycja - radosne świętowanie
w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Koninie
4 listopada 2024 roku rozpoczęliśmy tygodniowe obchody 106. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i 96. rocznicy powołania do życia Szkoły Podoficerskiej Piechoty dla Małoletnich nr 1, która w latach 1928-1938 mieściła się w budynkach dzisiejszego Ośrodka.
Na korytarzach pojawiły się patriotyczne dekoracje oraz wystawa prac plastycznych „Jestem Polką, jestem Polakiem.” Uczniowie mieli okazję wykazać się wiedzą na temat Ojczyzny, biorąc udział w teleturnieju „Koło Fortuny” pod hasłem “Co wiemy o Polsce?”
We wtorkowy poranek społeczność naszego Ośrodka, ubrana w stroje w barwach narodowych, uczestniczyła w „Biegu dla Niepodległej”. Niezwykła atmosfera, wspaniała zabawa, pozytywne sportowe emocje sprawiają, że bieg jest wydarzeniem wyjątkowym. Po sportowych zmaganiach mogliśmy skosztować tradycyjnego polskiego bigosu.
Dużo radości przyniosła nam sesja fotograficzna „Biało-czerwone są nasze serca”. Wszyscy uczniowie i pracownicy Ośrodka, ubrani w barwy narodowe, dumnie i z powagą pozowali do zdjęć.
W kawiarence zorganizowanej przez nauczycieli pojawiły się przysmaki polskiej kuchni: sałatka jarzynowa, pajda chleba ze smalcem i z ogórkiem, z gzikiem i z pastą jajeczną.
W piątek uczestniczyliśmy w uroczystej Mszy Świętej w intencji Ojczyzny oraz Absolwentów i Kadry Szkoły Podoficerskiej Piechoty dla Małoletnich nr 1. Msza została odprawiona w klasztorze ojców franciszkanów. W nabożeństwie uczestniczyły poczty ze sztandarem Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Janusza Korczaka w Koninie i proporcem 36 Drużyny Harcerskiej „Nieprzetartego Szlaku” im. Małoletniaków. Po mszy zostały złożone kwiaty oraz zapalono znicze pod pamiątkową tablicą ufundowaną przez Małoletniaków .
Z udziałem zaproszonych gości w szkolnej świetlicy odbyła się akademia „Dopóki w sercach naszych…”. Akademię przygotowali harcerze, którzy przypomnieli okoliczności odzyskania przez Polskę niepodległości i historię Szkoły Podoficerskiej Piechoty dla Małoletnich. We wzruszający sposób uczcili pamięć tych, którzy dla Polski żyli, walczyli i za nią ginęli. Był to czas na wspólne śpiewanie i refleksje nad losami Ojczyzny.
Chociaż Małoletniacy udali się już na swą ostatnią wartę, sercem i duchem czuliśmy Ich obecność…