I Komunia Święta

1 czerwca o godzinie 11:00 czternaścioro uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Janusza Korczaka w Koninie,  przyjęło Pierwszą Komunię Świętą w kościele Klasztoru oo Franciszkanów pod wezwaniem Św. Marii Magdaleny Koninie. Uroczystą Mszę Św. celebrował ojciec Remigiusz, proboszcz parafii. Data Pierwszej Komunii Świętej zbiegła się z Dniem Dziecka i w tym dniu każde z nich otrzymało najlepszy prezent – samego Jezusa Chrystusa.

W homilii ojciec Remigiusz, podkreślił wartość Eucharystii w naszym codziennym życiu. Przypomniał, że sam Chrystus zaprasza nas, byśmy przyjmowali Go jako pokarm. Wyraził uznanie i wdzięczność rodzicom i wszystkim osobom wspomagającym wychowanie dzieci przyjmujących Pierwszą Komunię Świętą, rodzicom, nauczycielom i wychowawcom oraz katechetom, przygotowującym do przyjęcia sakramentów. W uroczystości, obok licznie zgromadzonych rodzin dzieci, wzięła również udział dyrekcja szkoły, nie zabrakło nauczycieli i wychowawców oraz osób związanych z uczniami w środowiskach szkolnych.

Na uwagę zasługuje zaangażowanie w przygotowanie oprawy liturgicznej przez rodziców, którzy udekorowali odświętnie Kościół, przygotowali procesje z darami - chleb, kwiaty, Dar Ołtarza. W samej procesji uczestniczyły dzieci wraz z rodzicami. W oprawę muzyczną, towarzyszącą Mszy Świętej, włączyła się schola dziecięco - młodzieżowa składająca się z uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Koninie. Po zakończeniu Eucharystii każde dziecko otrzymało poświęcony obrazek – Pamiątkę Pierwszej Komunii Świętej, a od ojca Remigiusza - czekoladki z okazji Dnia Dziecka, a od Dyrekcji i społeczności szkolnej, ceramicznego aniołka, wykonanego ręcznie przez uczniów Ośrodka.

Uroczystości towarzyszyła podniosła atmosfera, nie zabrakło wzruszenia i pewności, że Pan Bóg, który w Najświętszym Sakramencie, zamieszkał w sercach naszych uczniów, nie poskąpi swej łaski.

Płynęły również podziękowania dla ojca Remigiusza, za przychylenie się do prośby rodziców, o to by Pierwsza Komunia Święta odbyła się w sobotę, na specjalnie przygotowanej, inaczej niż przewiduje kalendarz parafialny, Mszy Świętej, tak by dzieci i ich bliscy, mogli w skupieniu, na swój sposób, w pełni przeżywać tą podniosłą, jedyną w swoim rodzaju chwilę.

Bo przecież  po to otrzymaliśmy dar pełnosprawności intelektualnej, aby pomóc naszym dzieciom zbliżać się do Boga.