Drzwi otwarte

Drzwi Otwarte w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Janusza Korczaka w Koninie.

28 marca 2019 roku nasz Ośrodek przedstawił swoją ofertę dydaktyczną podczas corocznie organizowanych Drzwi Otwartych.  W tym dniu placówka stanęła otworem dla wszystkich zainteresowanych edukacją dzieci niepełnosprawnych, chcących zapoznać się z jej bazą dydaktyczną, a przede wszystkim spotkać z uczniami, którzy uczą się i mają szansę na rozwój w tym właśnie miejscu.

Licznie przybyłych rodziców, nauczycieli i specjalistów powitała dyrektor Katarzyna Rzymkowska, która opowiedziała przybyłym gościom o pracy placówki, ukazała korzyści  płynące z edukacji w tej szkole dla ucznia niepełnosprawnego intelektualnie.

Bogatą ofertę Ośrodka oraz codzienną pracę placówki pokazano w prezentacji multimedialnej.

Po części oficjalnej swoje zdolności artystyczne zaprezentowali nasi uczniowie. Gabrysia, uczennica III klasy Szkoły Branżowej I stopnia z oddziałami Zasadniczej Szkoły Zawodowej przedstawiła wiersz pt. „Kilka słów o naszej szkole”,  a  najmłodsi uczniowie Patrycja, Julek, Kacper, Kuba i Kuba ze Szkoły Podstawowej  wystąpili w układzie tanecznym do muzyki z filmu Vabank.

Niezwykłym momentem spotkania było wystąpienie pani Agnieszki, mamy naszej uczennicy, Weroniki, złotej medalistki Światowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych w Abu Dhabi.  W krótkiej prezentacji podzieliła się swoją historią i emocjami,  jakie towarzyszyły jej podczas decyzji o podjęciu nauki przez jej córkę w szkole.  Zapewniła zebranych gości, że Weronika czuje się szczęśliwa, staje się coraz bardziej samodzielna, zdobywa wiele umiejętności, a co najważniejsze zyskała nowe pasje i wiernych przyjaciół.

Ciekawym  punktem Drzwi Otwartych była ścieżka dydaktyczna, czyli „spacer po szkole”, który stwarzał możliwość uczestniczenia w zajęciach otwartych. Przybyli do Ośrodka goście mogli zaobserwować przekrój różnorodnych form i metod pracy.  Były to: zajęcia przedmiotowe oraz zajęcia terapeutyczne: alternatywne  i wspomagające metody komunikacji AAC, Integracja Sensoryczna – SI, sesje Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne, zajęcia logopedyczne, Biofeedback, Tomatis, zajęcia z wykorzystaniem tablicy interaktywnej oraz dywanu interaktywnego, zajęcia w klasach autystycznych np. sensoplastyka, stymulacja  bazalna. Można było  również podziwiać wytwory pracy uczniów pracowni cukierniczej, krawieckiej i ceramicznej.

Zaprezentowaliśmy również  dorobek Stowarzyszeń  współpracujących z naszym Ośrodkiem: Klubu Olimpiad Specjalnych, PTS-S Sprawni Razem, Stowarzyszenia Razem Damy Radę, ZHP – 36 Drużyny „Nieprzetartego Szlaku”.

W szkolnej kawiarence był czas na rozmowy z dyrekcją, specjalistami i nauczycielami pracującymi z uczniami niepełnosprawnymi. Mamy nadzieję, że zaprezentowana oferta pozostawi w odwiedzających  niezapomniane wrażenia ze spotkania i pozwoli na dobre decyzje dotyczące przyszłej edukacji dzieci.

Media o nas: http://wielkopolska.tv/konin-dzien-otwarty-osw/

« 1 of 2 »