„Ocalić od zapomnienia”

Uroczyste świętowanie rocznicy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Koninie. 

Dnia 5 listopada 2018r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. JanuszaKorczaka w Koninie rozpoczęliśmy tygodniowe obchody 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości i 90. Rocznicy Powołania Szkoły Podoficerskiej Piechoty dla Małoletnich nr 1 w Koninie, która w latach 1928-1938 mieściła się w budynku Ośrodka.

Tydzień wypełniony był patriotycznymi akcentami. Pierwszego dnia wychowankowie Naszej szkoły zmierzyli się z „Quizem Wiedzy o Polsce”. Było wzniośle i radośnie. Okazuje się, że mimo upływu lat, hasła typu: patriotyzm, miłość do ojczyzny, słowa hymnu nie są obce naszemu pokoleniu.

We wtorkowy poranek społeczność Naszego Ośrodka, ubrana w barwy narodowe, uczestniczyła w „Biegu dla Niepodległej”. Po jego zakończeniu na wszystkich uczestników czekała tradycyjna polska kuchnia: bigos i żurek.

W środę dolne korytarze Naszej szkoły przyozdobiły piękne prace, które były efektem konkursu plastycznego „100-lecie Niepodległości - Kocham Polskę”.  Tego dnia cała społeczność brała udział w głosowaniu na najciekawszą pracę. 

W czwartek 8 listopada odbyły się główne obchody Narodowego Święta Niepodległości. W ciszy i skupieniu uczestniczyliśmy we Mszy Świętej w intencji Ojczyzny i Absolwentów Szkoły Podoficerskiej Piechoty dla Małoletnich oraz 50-lecia Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Janusza Korczaka w Koninie, która odprawiona została w Klasztorze O.O. Franciszkanów. Pan Bogusław Graliński odczytał wzruszający poemat swojego autorstwa, inspirowany losami „Małoletniaków”. Zostały złożone kwiaty i znicze pod pamiątkową tablicą. We mszy uczestniczył poczet sztandarowy Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Koninie i 36 Drużyny Harcerskiej „Nieprzetartego Szlaku im. Małoletniaków”.

Co roku mieliśmy przyjemność gościć na uroczystości „Małoletniaków”, czyli absolwentów powstałej w 1928 roku Szkoły Podoficerskiej Piechoty dla Małoletnich. Dziś, ze względu na upływający czas i stan zdrowia nie było z nami żyjących bohaterów kpt. Antoniego Krysiaka i majora Mariana Słowińskiego –  absolwentów Szkoły Podoficerskiej Piechoty dla Małoletnich. Pomimo tego, że nie mogli Nas zaszczycić swoją obecnością, wiedzieliśmy, że sercem i duchem są z Nami.

Dalsze uroczystości, z udziałem prezydenta miasta Konina, pana Józefa Nowickiego oraz   członków honorowych środowiska „Małoletniaków”: p. Bogusława Gralińskiego, p. Wojciecha Sypniewskiego,  sekretarza miasta Konina, Pana Marka Zawidzkiego, oraz zaproszonych gości, miały miejsce już w Ośrodku.

Jak co roku, niezwykle wzruszającą akademię „Ocalić od zapomnienia” przygotowali harcerze. Przypomnieli okoliczności odzyskania przez Polskę Niepodległości i historię Szkoły Podoficerskiej Piechoty dla Małoletnich. Była chwila na wspólne śpiewanie i refleksję nad losami Ojczyzny.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym są dla młodzieży czasem radości i pięknych spotkań z ludźmi, którzy za Polskę walczyli, dla których patriotyzm i miłość do Ojczyzny są najważniejsze.

Te spotkania niosą wielką wartość wychowawczą, uczą szacunku do drugiego człowieka i poszanowania dla dokonań minionych pokoleń.

Uroczystości zakończyły się spotkaniem w szkolnej Izbie Tradycji, gdzie znajdują się kroniki historyczne, pamiątki i tablice związane z działalnością Szkoły Podoficerskiej Piechoty dla Małoletnich.

Ostatniego dnia delegacja Naszej szkoły uczestniczyła w ogólnomiejskiej akcji śpiewania hymnu narodowego o godzinie 11.11 na Placu Niepodległości przy Konińskiem Domu Kultury.

Ponadto, społeczność ośrodka włączyła się do akcji w bicie „Rekordu dla Niepodległej”. W ramach świętowania 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, punktualnie o 11.11 wspólnie zaśpiewaliśmy 4-zwrotkowy hymn narodowy „Mazurek Dąbrowskiego”.

Media o nas:

http://konindzieciom.pl/relacje/ocalic-od-zapomnienia

https://lajt.lm.pl/aktualnosci/informacja/118325/uroczyste_swietowanie_niepodleglosci_w_sosw_z_maloletniakami/slajd/4

http://www.konin.pl/index.php/jeden-news-new/swietowanie-100-lecia-odzyskania-przez-polske-niepodleglosci-w-sosw.html

https://www.lm.pl/aktualnosci/informacja/118325/uroczyste_swietowanie_niepodleglosci_w_sosw_z_maloletniakami

« 1 of 3 »