Gra miejska

31 maja uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Janusza Korczaka wzięli udział w trzeciej edycji gry miejskiej z cyklu: Konin - moje miasto; Życie codzienne mieszkańców Konina.

Pierwsza edycja gry, zatytułowana „Najstarsze konińskie zabytki”, zostałazorganizowana w 2015 roku. Sześć drużyn powędrowało wtedy dwoma trasami, rozwiązując zadania czekające na nich w archiwum, w kościołach, w szkołach, w księgarni, w zakładzie fotograficznym, w sklepach, a nawet u tajemniczej damy z ławki na placu Wolności. Przenosząc się w przeszłość, sięgającą wieków średnich, renesansu, wieku dziewiętnastego i tragicznych wydarzeń II wojny światowej, uczniowie na nowo odkrywali wydawałoby się znane miejsca. Jednak koniński słup milowy, zabytki architektury sakralnej, Ratusz, Dworek Zofii Urbanowskiej, ale też maszkarony na kamienicy przy placu Wolności, pamiątkowe tablice, czy zapomniany młyn - zostały poznane wnikliwiej, a pewne szczegóły dostrzeżone z zaciekawieniem, a czasem wręcz ze zdumieniem.

„Najbardziej znani koninianie i ich dokonania” to zagadnienie, które towarzyszyło uczestnikom drugiego wydania gry. Od ulicy Kaliskiej po plac Wolności i plac Zamkowy uczniowie wędrowali śladami absolwentów Szkoły Podoficerskiej dla Małoletnich, Witolda Friemanna, Janiny Perathoner, Stanisława i Krzysztofa Przyjemskich, Antoniego Studzińskiego, Zofii Urbanowskiej i Jana Zemełki. Młodzi koninianie odwiedzili także kwiaciarnię pani Wandy Karpińskiej, zakłady państwa Sypniewskich i państwa Wieczorkiewiczów.

Trzecia edycja gry miała wymiar zdecydowanie praktyczny. Zadaniem uczniów było poznanie różnego rodzaju punktów usługowych (np. punktu ksero, usług i przeróbek krawieckich, poczty), a także sklepów i lokali gastronomicznych oraz uzyskanie informacji z zakresu życia codziennego w mieście.
Gra miejska to nie tylko świetna zabawa, ale przede wszystkim atrakcyjny i skuteczny sposób przekazywania wiedzy, nauka samodzielnego szukania wiadomości, możliwość wykazania się samodzielnością i kreatywnością.

Organizatorzy gry „Konin-moje miasto” podkreślają niezwykłą życzliwość i serdeczność (a nawet staropolską gościnność), z jaką spotykali się uczestnicy zabawy we wszystkich miejscach, w których wykonywali zadania.

« 1 of 2 »